Duruşma Salonu

Duruşma Salonu Nasıldır?
Duruşmaların yapıldığı yere “Duruşma Salonu” denir. Duruşmaların sağlıklı yürütülebilmesi için duruşma salonunda önceden belirlenmiş bir düzen vardır ve tüm işler belirli bir usulde gerçekleştirilir. Kimin nerede duracağı, kimin ne zaman söz alacağı, salonda kimlerin bulunacağı, kimlerin bulunamayacağı hepsi önceden belirlenmiştir. Bu nedenle duruşma salonunda düzenin tesisi için bu kurallara uymanız gerekir. 

Kim Nerede Oturur?

Hâkim ve Cumhuriyet savcısı “Kürsüde” oturur. Normalde bir, heyet halindeki mahkemelerde ise üç hâkim kürsüde oturur. Hâkimin sağ tarafında Cumhuriyet savcısı durur. Hâkime göre sağ taraf davacının (iddia eden-şikâyetçi) sol taraf ise davalının (savunma yapan- sanık) yeridir. Diğer bir ifade ile yüzünüz hâkime dönükken sol tarafınız davacının, sağ tarafınız ise davalının yeridir.
Hâkimin önünde “mahkeme kâtibi” yer alır. Kâtip, duruşma esnasında gerçekleşen işlemleri hâkimin talimatlarıyla tutulan tutanağa geçirir.

Kim Nerede Konuşur?

Tanıklar kâtibin önünde yer alan kürsüden konuşurlar. Tutuklu olmayan sanıklar ve hukuk davalarında davalı ve davacı kendilerine ayrılan yerde durur ve buradan konuşurlar. Varsa tarafların avukatları yanlarında durur. Daha açık bir anlatımla herkes oturduğu yerde, ayağa kalkarak konuşur. Sadece tanık, salonda oturmadığı için kürsüye gelerek konuşur.

Kim Ne Zaman Konuşur?
Mahkeme bir usule göre yürür. Hâkim size mutlaka söz verecektir. Söz sırası size gelmeden konuşmaya çalışmak, başkası konuşurken araya girerek konuşmaya çalışmak yanlıştır. Mutlaka ifade etmek istediğiniz bir husus varsa, hâkimden izin alarak söylemeniz gerekir. Konuşurken ayağa kalkmanız mahkemeye duyduğunuz saygıyı ifade eder.

Tanık Nerede Oturur?
Tanık sıfatıyla dinlenilecek olan kişi içerde olup biten olaylardan etkilenmeden, gerçeği doğru biçimde anlatması amacıyla dinleneceği ana kadar salona alınmaz. Bu nedenle tanığın oturacağı bir yer bulunmamaktadır. Tanık ifade vereceği zaman, mübaşir seslenerek onu salona çağıracaktır. İfadesini veren tanık hâkim izin verdiğinde gidebilir.
Herkes Salona Girebilir mi?

Evet. Duruşmalar herkese açık olarak yapılır. Ancak, genel ahlakın veya kamu güvenliğinin gerektirdiği hallerde, örneğin çocuklarla ilgili olaylar, cinsel suçlar, vb. konulardaki duruşmalar kapalı olarak yapılabilir. Bu durum önceden belirtilir, salona izleyici alınmaz, içeridekilerin salonu terk etmesi istenir.

Salonda Nasıl Davranmalıyım?

Duruşma salonu hâkimin idaresi altındadır. Hâkim, salonda düzenin sağlanması için gerekli tedbirleri alabilir hatta salonun düzenini bozan kişiyi disiplin hapsi ile dahi cezalandırabilir. Salonda bulunduğunuz sırada, başta yargılanan kişiler olmak üzere herkes için çok önemli ve ciddi bir işin gerçekleşmekte olduğunu unutmayınız. Konuşmayınız, konuşmalar hakkında yorumda bulunmayınız, alkışlamak, yuhalamak gibi hareketlere kalkışmayınız. Salonda cep telefonunuzu kapalı tutunuz. İçeride fotoğraf ve video çekimi yapamayacağınızı unutmayınız.

Bu Yazı İçin Yapılan Aramalar:

17 Responses to Duruşma Salonu

 • 2012/0257 sayılı yavuz sultan selim karakolunun tutanaklarıyla adliyeye gönderildigini banka matik kartımı banka matik dolandırıcılara kaptırdımlailgili herhangi bir bilgi alamadım tarafıma bilgiverilmesini saygılarımla arz ederim ollay tarihi 05/03/2012
  abdullahtufan1955@hotmail,com

 • türkan uçar says:

  boşanma davası sonucu

 • özlem says:

  boşandımmı bennn

 • abdullah kerim seyar says:

  ankara temmiz mahkeme dosya sorgulama

 • fahrettin taşkafa says:

  17 ay 15 gün ceza aldım binici hırsızlıgı diye aracada binmedim 20 yıl önceden sabıkam var 4 cü yargı paketinden yararlanabilirmiyim

 • hasan kaptan says:

  26 02 2014 tarihindeki mahkeme sonucu

 • murat says:

  2011 den beri mahkeme danıştay temyiz hep beklemekteyiz bu nedir allah aşkına bumudur hizmet insanların mağdur kaldığını düşünen yokmu 118 70 her yerde bu karşımıza çıkıyor ben davalı yada davacı deyilim fakat iki kurumun mağduruyum belediye halimizi zorda olsa anladı hakkımızda bi işlem yaptı milli emlak buna istinaden mahkeme açtı ve sonucunda kaybetti temyize gitti 3yıldır bekliyoruz önceden dosya sorgulamadan görüyorduk şimdi 118 70 şi çıkardılar yokmu sesimizi duyan nolur yardımcı olun

 • 2014/802 boşanma dosyası ne durumda henüz mahkeme olmadı benim takip etmem gerekli acilen ne durumda öğrenebilirmiyim

 • işt

 • ne zama bi işt

 • dosya no 2015/290
  kara no 2015/661 ne zama heme bi işt tm

 • Yüksel DUMANOĞLU says:

  Aynı mahkeme veya emsali, bir zaman ret kararı verirken,daha sonra,aynı şartlarda ,diğer mahkemenin kararını görmezden gelip,adalet duygusunu zedeliyor? Devlet bile,dula 250 TL.maaş bağlarken,650 TL.yetim maaşı alan ve 22 yıldır,nafaka yanında, karşı tarafa ödenen maddi ve Manevi tazminatları görmezden gelip,nafaka artışına gidiyor? Benim yaşamaya hakkım yok mu? Devlet bile, 20-25 yılda emekli ederken,benim emeklilikte olsun,zaten, düşük olan maaşımı bölme hakkı görüyor? Neden,22 yıl ne yaptın? diye,davacıya sormuyor? Şu anda,benden bile fazla gelire sahip olan davacı hırsızlık yapmış olmuyor mu? Adalet,bu hırsızlığa destek vermiş olmuyor mu? Bu konuda, ictihat oluşturup,mağdur insanları topluma kazandırmayı düşünüyor musunuz? Yoksulluk Nafakasında,yardım nafakasında,yıl süresi koymayı düşünmüyor musunuz? Salihli,aile Mahkemesini uyarmayı düşünüyor musunuz!! Dosyam,Yargıtayca onaylanmış olup,tek umudum, Yoksulluk ve yardım Nafakalarında süre belirlenmesi ve Yoksulluk Nafakasının süreye bağlı,iptali!! 2014-50 E. 2015/363 K. Dava, Yargıtayca onaylanmıştır! Yoksulluk ve Yardım nafakasında, yaş ve yıl süresi uygulanarak, Yoksulluk Nafakası 10-15 yıl ile sınırlanmalı ve daha sonra, tarafların geliri,(Emeklilikte ödemelerin durması ve emeklinin mağduriyetinin önlenmesi için) ,bu ön planda tutularak, okuyan çocuk için de,Yardım Nafakasının okul süresinin artı yarısı eklenerek sonlandırılması,Eğitimine devam edecekse,kendi çabasıyla okuması! (4 yıllık örenime,altı yıl süre) Yargının,intikam, ve aile façıalarına davetiye çıkarmaması açısından gerekli olup,değerlendirmeniz dileğiyle. Saygılar!!

 • Yüksel DUMANOĞLU says:

  Ek olarak; Cümle eksik kaldığından,Yoksulluk Nafakası 10-15 yılla sınırsınırlanmalı ve daha sonra,tarafların geliri araştırılarak,gerçekten gelire ihtiyacı olan tarafa,devlet tarafından Sosyal Yardım bağlanması, değerlendirilebilir.. .. Saygılar…

 • Yüksel DUMANOĞLU says:

  Nasıl onay istiyorsunuz? Sürekli yorum isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir